Peynirli Börek

Peynirli Börek

Peynirli börek, hazır yufka ya da mayalı hamur ile elde açılarak yapılabilen bir börek çeşididir. Hazır yufka daha çok vakit kısıtlı olduğu zaman dar zamanlarda kurtarıcı olarak imdada yetişen bir üründür. Hazır yufka ile pişirme süresi haricinde beş on dakika içinde mükemmel börekler hazırlanabilir. Hazır yufka ile hazırlanan börekler yapı olarak daha çıtır olur. Mayalı elde açılan hamurların yeri ise daha farklıdır. El açması böreklerin lezzeti hazır yufka ile yapılan böreklerden daha hoş olur. Hazır yufkaya göre daha yumuşak ve kabarık mükemmel börekler hazırlanabilir. El açması börekler biraz zahmetli olsa da sonuç her zaman mükemmel olur. Peynirli börek yapımına geçmeden önce hazırlanan böreğin daha lezzetli olması için birkaç püf noktaya değinelim. Böreğin daha lezzetli olması için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Börek Hazır Yufkadan Yapılacaksa;

 • Kullanılacak yufkanın mutlaka taze olması gerekir. Bayat yufkaya istenilen şekil verilemez. Yufka bayat olduğu için çok kolay parçalanabilir.
 • Börek yapımında kullanılan yufka süt, yumurta ve sıvıyağ karışımı ile ıslatılmalıdır. Bu noktada böreğin daha çıtır olması için ıslatma sosuna soda ilave edilebilir.
 • Süt, yumurta ve diğer malzemeler ile ıslatılarak hazırlanan böreğin, sosunu tamamen çekmesi için pişirilmeden önce birkaç saat buzdolabında bekletilmesi gerekir. Akşamdan hazırlanarak buzdolabında sabaha kadar bekletilirse böreğin lezzeti arttırılabilir. Ancak vakit kısıtlı ise bir saat kadar da bekletilerek pişirilebilir.
 • Böreğin daha güzel kızarması için üzerine yumurta sarısı sürülmelidir. Yumurta sarısı sürmek istemeyenler yoğurt sürerek de aynı sonuca ulaşabilir.
 • Yufka ile hazırlanan böreklerde için en iyi sonucu alabilmek fırın ısısı minimum 180 derece olmalıdır. Bu tür püf noktalara dikkate dildiği takdirde sonuç oldukça başarılı olur.

Börek Açma Yufka İle Yapılacaksa

 • Börek açma hamurdan yapılacaksa ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta börek için kullanılacak tüm malzemenin eşit sıcaklıkta olmasıdır. Dolayısı börek yapmaya başlamadan en az 1 saat önce tüm malzemeleri hazırlayarak oda sıcaklığında bekletmek gerekir.
 • Börek hamurlarında genellikle ılık su ve süt kullanılır. Kullanılacak su ve sütün aşırı ısınmaması gerekir. Isınan malzemelerin el yakmayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde sıcak malzemeler mayayı etkisiz hale getirerek böreğin kabarmasını engelleyebilir.
 • Kullanılan mayadan en iyi sonucu alabilmek için mayanın en az 15 dakika ılık su ya da sütün içinde bekletilmesi gerekir.
 • Hamur ölçülü malzemeler ile hazırlandığında tam kıvamı rahatlıkla yakalanabilir. Akis halde hamur ya cıvık ya da gereğinden fazla sert olabilir. Bazen unun cinsine göre hazırlanan hamura su ilavesi yapılabilir. Ya da kıvamına bakarak daha az su eklenebilir.
 • Hazırlanan hamurun yoğrularak tamamen özleştirilmesi gerekir. Malzemeler tarife göre eklenerek en az 15 dakika hamurun özleşmesi için yoğrulmalıdır. Hamurun özleştiğini anlamak için yoğrulan hamurdan bir parça koparılarak avuç içinde yuvarlanıp rulo yapılır. Eğer hamur kolaylıkla yuvarlanıyorsa olmuş demektir.
 • Hamurun mayalanma zamanı da oldukça önemlidir. Yoğrulan hamurun üzeri sıkıca kapatılarak hacminin artması için oda sıcaklığında en az 45 dakika bekletilmelidir. Mayalan hamura işaret parmağı batırıldığında hamurun çökmesi ve tekrar eski halini alması gerekir. Bu test yapıldığında hamur batıyor ve tekrar düzeliyorsa hamur mayalanmış demektir.
 • Mayalanan hamura şekil vermeden önce tekrar gazını almak için yoğrulmalıdır. Ancak bu yoğurma işlemi ilk yoğurma gibi olmamalıdır. Sadece hamuru tezgahın üzerine bir iki defa karıştırarak hamurun gazı alınmalıdır.
 • Hamura şekil verdikten sonra tepsi mayası için yine en az 15 dakika üstü örtülü bir şekilde bekletmek gerekir.
 • Tüm noktalara dikkat ettikten sonra hamur 200 derecelik fırına verilerek pişirilmelidir.

Peynirli Börek (Hazır Yufkadan)

Peynirli Börek İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 tane taze yufka
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • 1 su bardağı süt
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay bardağı soda

İç Harcı İçin

 • 250 Gram peynir
 • Yarım bağ maydanoz

Üzeri İçin

 • 1 tane yumurta sarısı

Peynirli Börek Hazırlanışı

Peynirli börek için ilk olarak peyniri geniş bir tabağa ezerek üzerine maydanozları kıyıp karıştırın. çukur bir kabın içine süt, sıvıyağ, yoğurt ve sodayı ekleyip çırpın. Fırın tepsinizi yağlayıp yufkanın birini tepsiye buruşturarak serin. Yufkanın her tarafını hazırladığınız sos ile ıslatın. Diğer yufkayı ilk yufkanın üzerine serip onu da ıslatın. Aynı şekilde üçüncü yufkayı ıslatıp, peynirli harcı üçüncü yufkanın üzerine serpin. Harcın üzerine diğer yufkayı kapatıp ıslatın. Son yufkayı da tepsiye yerleştirerek, yufkanın tepsiden sarkan yerlerine düzgün bir şekilde diğer yufkaların arasına yerleştirin. Kalan sosa bir tane yumurta sarısı ekleyip çırparak yufkanın üzerine düzgünce sürün. Yufkayı istediğiniz şekilde dilimleyerek bir süre buzdolabında dinlendirdikten sonra 180 derecelik fırına verip, altı üstü kızarıncaya kadar pişirin. Peynirli börek servis için hazır. Afiyet olsun.

Peynirli Börek (El Açması)

Peynirli Börek İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı ılık su
 • Tuz
 • Yarım paket maya
 • Aldığı kadar un

İç Harcı İçin

 • 250 gram beyaz peynir
 • Yarım bağ maydanoz
 • Arasını Yağlamak İçin
 • Yarım paket margarin
 • 1 çay bardağı sıvıyağ

Üzeri İçin

 • 1 tane yumurta sarısı

Peynirli Börek Hazırlanışı

Çukur bir kabın içine 3 su bardağı ılık su ve mayayı ilave ederek karıştırın. Maya tamamen eridikten sonra tuz ve unu ekleyerek yumuşak kıvamda bir hamur yoğurun. Hazırladığınız hamuru mayalanması için bekletin. Hamur mayalandıktan sonra 4 eşit parçaya bölerek beze oluşturun. Margarini eritip üzerine sıvıyağ ekleyerek karıştırın. Beyaz peyniri geniş bir kabın içine rendeleyip, üzerine ince kıyılmış maydanoz ekleyerek karıştırın.

Hazırladığınız bezeyi oklava düz bir zeminde açabildiğiniz kadar ince açın. Hamuru yağlayarak gözleme şeklinde katlayıp, üzerine bir örtü kapatın. Diğer bezeleri de aynı şekilde hazırlayın. İlk yaptığınız gözleme şeklindeki hamuru tekrar oklava ile biraz inceltin. Dikdörtgen bir hamur elde edeceksiniz. Hamurun kısa kenarına peynirli iç harçtan yerleştirip rulo şeklinde katlayın. Katladığınız hamuru 3 parmak kalınlığında keserek yağlanmış fırın tepsisine dizin. Diğer hamurları da aynı şekilde hazırlayın. Hazırladığınız böreğin üzerine yumurta sarısı sürerek 200 derecelik fırına verin. Böreklerin altı üstü kızarana kadar pişirin. Peynirli börek servis için hazır. Afiyet olsun.

Son Güncelleme : 09.11.2018 01:02:25
Peynirli Börek ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Peynirli Börek Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Peynirli Börek"
İyi günler, ben pek fazla yemek yapmayla aram yok daha çok basit pratik yemekler yapıyorum fakat oğlum okula giderken sabah erken kalktığı için hiç bir şey yemiyor bende onun hoşuna gidecek peynirli börek yaparsam yer diye düşünüyorum ama ben daha önce peynirli börek yapmadım acaba bilen birisi yardımcı olur mu?
Leyla . 04.11.2018 10:34:43
CEVAP YAZ
Dilim Börek
Dilim Börek
Dilim Börek evde çok rahat bir şekilde hazırlayabileceğiniz çıtır çıtır olması sebebi ile de çok seveceğiniz tatlar arasında yer alıyor. Üstelik iç harcını oldukça farklı seçerek değişik tatlar hazırlayabilmenize de olanak sağlaması bakımından çok se...
Kaşarlı Milföy Böreği
Kaşarlı Milföy Böreği
Kaşarlı Milföy Böreği evde en rahat hazırlayabileceğiniz ve evde bulunan malzemelerinizle hem aileniz için hem de misafirleriniz için çok rahat bir şekilde yiyecek bir şeyler hazırlamanızı sağlayan börek tarifleri arasında yer alıyor. Her ne kadar ka...
Peynirli Tepsi Böreği
Peynirli Tepsi Böreği
Peynirli Tepsi Böreği, annelerimiz ve ninelerimiz tarafından yapılarak günümüze kadar gelen peynirli tepsi böreği ile sizlerde çocukluk günlerinizi hatırlayıp yeniden o günlere dönmek isterseniz bu enfes lezzetle yeniden tanışabilirsiniz. Ana yemek o...
Lor Böreği
Lor Böreği
Lor böreği, Gaziantep yöresine ait bir börek çeşididir. Lor peynirle hazırlanan iç Gaziantep'te pide fırınlarına gönderilerek kapalı pide şeklinde pişirilir. Ancak fırına göndermek istemeyenler evde hamurunu hazırlayarak böreği tava ya da saçta da pi...
Börek Kaç Kalori
Börek Kaç Kalori
Börek kaç kalori, kalori hesabı diyet yapan kişiler için önemli bir ayrıntıdır. Kalori hesabı yaparak diyet yapmak kişinin daha bilinçli olmasını ve hesapladığı kaloriye göre beslenmesine yardımcı olur. Bu sayede kilo vermek kolaylaşır. Kişinin yaşam...
Pastırmalı Börek
Pastırmalı Börek
Pastırmalı Börek yapımı, oldukça kolay ve diğer böreklerden pek farklı olan bir börek olmamaktadır. Sizler de pastırma yemeyi seviyorsanız, o zaman bu pastırmayı börek yaparsanız, hem hazmetmeniz kolay olacak, hem de tadı çok lezzetli olacağı için se...
1 Dilim Börek Kaç Kalori
1 Dilim Börek Kaç Kalori
1 dilim börek kaç kalori, börek tarifleri pratik olduğu için genellikle hazır yufkalar ile yapılmaktadır. 1 tane yufka yaklaşık 8 dilim ekmek ile eş değerdedir. Börekler kızartma yöntemi ile değil de fırında pişirilirse kalori bakımından daha iyi bir...
Börek Kaç Derecede Pişer
Börek Kaç Derecede Pişer
Börek kaç derecede pişer, Börek pişirmenin ideal ir pişirme süresi yoktur. Börek hazırlanan hamurun çeşidine ve böreğin türüne göre pişirme derecesi farklılık gösterebilir. Hazırlanan böreğin kalınlığı da pişirme ısısı için önemli bir faktördür. Böre...
Börek Sosu
Börek Sosu
Börek sosu, börek mutfaklarda fazlası ile yer verilen bir hamur işi türüdür. Herkesin kendine göre bir börek tarifi ve yapım şekli vardır. Börekler ıspanaklı, patatesli, kıymalı, peynirli ya da farklı iç malzeme hazırlanarak yapılsa da kullanılan sos...
Börek Sarma Şekilleri
Börek Sarma Şekilleri
Börek sarma şekilleri, hazır yufkadan hazırlayabileceğiniz, belki yüzlerce börek çeşidi vardır. Hazırlayacağımız böreklerin, iç harcı kadar sarma şekilleri böreklerin lezzeti ve görünümü bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sarma yöntemler...
Pan Börek
Pan Börek
Pan börek, özellikle hafta sonu kahvaltıları için hazırlayabileceğiniz mükemmel bir lezzettir. Kahvaltı haricinde beş çaylarınıza eşlik etmesi için ya da özel misafirleriniz için de gönül rahatlığı ile hazırlayarak misafirlerinizi bu lezzet ile buluş...
Peynirli Börek Kaç Kalori
Peynirli Börek Kaç Kalori
Peynirli börek kaç kalori, peynirli börek kalori bakımından oldukça zengin bir hamur işidir. Ortalama 1 porsiyon peynirli börek 389 kalori içerir. Kilo kontrolü yapan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir. Özellikle açma yufka ile hazırlandığında kalo...

 

Sosisli Börek
Baklava Yufkasından Börek
Milföy Talaş Böreği
Hazır Yufkadan Kol Böreği
Tepsi Böreği
Yalancı Börek
Tavada Börek
Sodalı Börek
Çiğ Börek Hamuru
Sosisli Milföy Böreği
Tavada Milföy Böreği
Fırında Sigara Böreği
Fırında Patatesli Börek
Mercimekli Haşhaşlı Börek
Maden Sulu Börek
Mercimekli Milföy Böreği
Peynirli Milföy Böreği
Ekmek Böreği
Dilim Börek
Kaşarlı Milföy Böreği
Peynirli Tepsi Böreği
Lor Böreği
Börek Kaç Kalori
Pastırmalı Börek
1 Dilim Börek Kaç Kalori
Börek Kaç Derecede Pişer
Börek Sosu
Börek Sarma Şekilleri
Pan Börek
Peynirli Börek Kaç Kalori
Popüler İçerik
Fırında Sigara Böreği
Fırında Sigara Böreği
Fırında Sigara Böreği, oldukça kolay ve oldukça kalori bakımından düşük olduğu için, sizlerde sıklıkla yapabilirsiniz. Sigara böreği çocuklar tarafınd...
Fırında Patatesli Börek
Fırında Patatesli Börek
Fırında Patatesli Börek özellikle çocukların çok sevdikleri börekler arasında yer alıyor. El açması hamur ile hazırlanabileceği gibi yufka ile de hazı...
Mercimekli Haşhaşlı Börek
Mercimekli Haşhaşlı Börek
Mercimekli haşhaşlı börek, çıtır çıtır bir özelliğe sahip olan börek tariflerinden biridir. Mercimeği börek harcı olarak kullanmak çok tercih edilmese...
Maden Sulu Börek
Maden Sulu Börek
Maden sulu börek, pratik olduğu kadar lezzetli börek tariflerinden biridir. içi yumuşacık dışı çıtır çıtır bir börek tarifi. Özellikle öğrenciler ve ç...
Mercimekli Milföy Böreği
Mercimekli Milföy Böreği
Mercimekli Milföy Böreği evde çok rahat bir şekilde hazırlayacağınız börekler arasında yer alıyor. Hamur açmaktan hoşlanmıyor ya da bilmiyorsanız ve y...
Peynirli Milföy Böreği
Peynirli Milföy Böreği
Peynirli Milföy Böreği evde hem çocuklarınız hem de misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz oldukça kolay yapımlı bir börektir. Yağ konusunda sıkıntı...
Ekmek Böreği
Ekmek Böreği
Ekmek Böreği evde bayatlamış olan ekmeklerinizi değerlendirebileceğiniz ve lezzetli bir börek hazırlayabileceğiniz tarifler arasında yer alıyor. Bu ba...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Börek Kaç Derecede Pişer
Börek Sosu
Börek Sarma Şekilleri
Pan Börek
Peynirli Börek Kaç Kalori
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019